KATAR W NATARCIU? NIE DAJ SIĘ PRZEZIĘBIENIU I SKUTECZNIE ZWALCZ TĘ PRZYKRĄ DOLEGLIWOŚĆ

Last Updated on

Ta powszechna dolegliwość potrafi skutecznie popsuć samopoczucie i nocny odpoczynek zwłaszcza, gdy na skutek zróżnicowanych temperatur nasz układ immunologiczny potrzebuje dodatkowego wsparcia. Choć jesienią i zimą można się nim zarazić dosłownie wszędzie nie jesteśmy skazani na porażkę w walce z jego ponownym nawrotem w krótkim czasie. Uważasz, że kataru nie można uniknąć  a wszelkie sposoby mające skrócić okres rekonwalescencji za zbędne, bowiem i tak katar powinien trwać siedem dni? Rzeczywiście, trudno go uniknąć i w wielu sytuacjach będzie to po prostu niemożliwe. Jednak warto przestrzegać kilku zasad i wcielić w życie kilka sposobów, które zminimalizują ryzyko infekcji.

Zwłaszcza, że nieleczony lub pozostawiony sam sobie katar nie tylko może trwać o wiele dłużej niż wspomniane siedem dni, ale i doprowadzić do przykrych powikłań, zwłaszcza u dzieci. Nie należy więc go bagatelizować. Katar może być objawem nie tyle poważniejszej infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale i reakcji alergicznej, dlatego nie warto zwlekać z wdrożeniem kuracji.

KATAR W NATARCIU? NIE DAJ SIĘ PRZEZIĘBIENIU I SKUTECZNIE ZWALCZ TĘ PRZYKRĄ DOLEGLIWOŚĆ

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE

Codziennie podróżujesz komunikacją miejską lub z racji wykonywanego zawodu masz bezpośredni kontakt z wieloma osobami? W Twoim przypadku z pewnością trudno jest zapobiegać ewentualnym infekcjom a z katarem zapewne powoli się zaprzyjaźniasz. Niestety jesień i zima to pory roku szczególnie sprzyjające tego typu dolegliwościom, zwłaszcza, że trudniej jest nam zadbać o zdrową dietę, czyli dostęp do lokalnych warzyw i owoców jest mocno ograniczony. Pogoda często nie pozwala na regularną aktywność fizyczną, co również przekłada się na nasze samopoczucie i poziom odporności.

Co warto zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim pamiętaj o podstawowej higienie. W ciągu dnia myj ręce zawsze wtedy, kiedy masz możliwość z wykorzystaniem ciepłej wody i mydła. Po przyjściu do domu powinna być to pierwsza czynność po przekroczeniu progu. Dodatkowo, warto mieć zawsze przy sobie buteleczkę z antybakteryjnym żelem do rąk. Kiedy podróżujesz miejskim transportem, odwiedzasz sklep lub masz przyjemność z kimś się przywitać, nie dotykaj twarzy, zwłaszcza okolic ust i nosa. Nawet jeśli ktoś nie ma objawów jakiejkolwiek infekcji, nigdy nie możesz mieć pewności czy jutro już nie będzie szukał dodatkowych chusteczek. Nie jedz niczego bez wcześniejszego umycia rąk. Wcześniej wspomniane żele antybakteryjne świetne sprawdzą się w awaryjnej sytuacji bez dostępu do ciepłej wody.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE

KATAR WE WSPÓLNYM MIESZKANIU

Tak, nie ulega wątpliwości, że gdy na katar cierpi przynajmniej jeden z domowników, małe są szanse na to, aby katar ominął właśnie Ciebie. Jeśli jednak dbasz o siebie odpowiednio i jesteś w dobrej formie, możesz przynajmniej spróbować uniknąć zarażenia bez wyprowadzki ze wspólnego mieszkania! Przede wszystkim staraj się nie całować zakatarzonej osoby a jeśli już nie chcesz być aż tak radykalny, najlepiej omijać okolice ust przez jakiś czas. Osobny talerz, szklanka i sztućce to podstawa aby w ogóle mieć cień szansy na niezarażenie się katarem. Zadbaj również o osobny ręcznik do wycierania rąk i w ogóle często myj ręce. Często wietrzcie pomieszczenia, nawilżajcie powietrze i spróbujcie dezynfekować klamki w drzwiach. Może się to wydawać mocno przesadzone, ale to właśnie jedne z tych miejsc w domu, które wymagają specjalnego traktowania w okresie infekcji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here