Rak jelita grubego – objawy i zapobieganie

Co to jest Rak jelita grubego jest niekontrolowany wzrost komórek jelita grubego i / lub odbytnicy. Większość colorectal nowotworów zaczynają się wzrost wewnętrznej podszewki okrężnicy lub odbytnicy, który nazywa się polip. Niektóre typy polipów mogą stać się rakiem z biegiem czasu (zwykle wiele lat), ale nie wszystkie polipy rozwijają się w raka.

Rak jelita grubego – objawy i zapobieganie

Raka jelita grubego nowotwory mogą wystąpić w każdym z trzech warstw jelita grubego: błony śluzowej, mięśniowej i błony surowiczej.

Ten typ raka jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie, a także najbardziej proste do zdiagnozowania. Ponadto, szybkość gojenia się zwiększa, jeśli występuje przedwcześnie i zajmuje dużo czasu dla rozwoju.

Rak jelita grubego może rosnąć na trzy sposoby:

Lokalny wzrost: w tym przypadku guza głęboko wkracza we wszystkie warstwy ściany przewodu pokarmowego rurki. Po pierwsze, złośliwy guz rośnie z błony śluzowej, rozszerza серозой i osiąga warstw mięśniowych.

Rak jelita grubego może rosnąć na trzy sposoby:

Limfatycznego dystrybucja: kiedy guz pogłębia się w ścianie jelit, może ona dotrzeć do innych organów, z pomocą sieci naczyń limfatycznych, które pozwalają uzyskać dostęp do wielu obszarów węzłów. Jedną z cech tej dyfuzji polega na tym, że wykonywany jest uporządkowany, najpierw dokonuje pobliskich zwoje do najbardziej odległych.

Гематогенное dystrybucja: tutaj guz jest pobierany z krwi do rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych do wątroby, płuc, kości i mózgu, w większości.
Wpływ
Według danych hiszpańskiego Stowarzyszenia na rzecz walki z rakiem, rak jelita grubego jest najczęściej u hiszpańskiego ludności w dodatku występowania u obu płci, przy czym w 2018 roku stwierdzono 37 172 okazję.

Gdy dane дезагрегированы, najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, a u kobiet-rak piersi.

Co do śmiertelności, to co roku wynosi ona ponad 15 500 zgonów.

Okoliczność

Głównymi czynnikami ryzyka związanymi z tą chorobą, są następujące:

Wiek: większość przypadków raka jelita grubego są wykrywane u osób w wieku od 65 do 75 lat, a ludzie w wieku od 50 do 65 uważane za pośrednimi ryzykiem. Przypadki, które są diagnozowane do 35-40 lat, zazwyczaj związane z tym, że u pacjenta istnieje genetyczna predyspozycja do tej patologii.

Okoliczność
Dieta: rak jelita grubego, najwyraźniej, jest związana z diet o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości błonnika. W związku z tym obecnie prowadzone są liczne badania.

Dziedziczność: w raku jelita grubego genetyka odgrywa ważną rolę, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ona jest dziedziczona i predysponuje człowieka do choroby. Jednak można to wykryć i umożliwić wczesne rozpoznanie i leczenie raka.

Historia choroby: wykazano, że ci, którzy mają większe predyspozycje do tej choroby, to ludzie, u których są lub były polipy (korzystnymi wzrost) jelita grubego lub odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego (zapalna choroba jelit), rak piersi, macicy lub jajników.

Krewnych pierwszego lub drugiego stopnia, u których raka jelita grubego.

Styl życia: istnieją pewne czynniki, które zależą od stylu życia i predysponują do wystąpienia raka jelita grubego, takie jak otyłość, siedzący tryb życia, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu.

U osób cierpiących na choroby zapalnej jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba leśniowskiego-Crohna, zwiększa ryzyko choroby.
Ocenić swoje objawy

Objaw

Rak jelita grubego ma długą ewolucję, a jego objawy mogą się różnić w zależności od lokalizacji guza w jelicie grubym. Najczęstsze дискомфорты pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Jednak te objawy nie są charakterystyczne dla raka okrężnicy i mogą występować w innych patologiach, takich jak hemoroidy lub niektóre zaburzenia trawienia. Eksperci zalecają, aby udać się do lekarza, jak tylko pojawią się one, aby ułatwić diagnostykę. Najczęściej są:

Zmiany w rytmie jelit

Pacjenci, u których raka jelita grubego, mogą w niektórych przypadkach mieć biegunkę, a w innych-zaparcia. Druga możliwość jest powszechne u tych ludzi, którzy do choroby miały normalny jelitowy rytm. Jednak najczęściej pacjent cierpi na okresy zaparcie w połączeniu z okresami, kiedy on cierpi na biegunkę.

Krew w stolcu

Najczęstszym objawem tego nowotworu złośliwego jest to, że pacjent jest krew w stolcu. Kolor krwi może być czerwony lub czarny. Obecność czerwonej krwi stosowany głównie, gdy u danej osoby występują guzy najniższej dystalnej części jelita grubego i odbytnicy. W przypadku czarnej krwi kolor ten pojawia się, ponieważ krew trawione i pochodzi od najbliższych odcinków jelita grubego, co prowadzi do czarnej promienie, które są znane pod nazwą grzywy. Jeśli ten objaw nie jest diagnozowana w najbliższym czasie i pacjent nie otrzymuje odpowiednie leczenie może gorzej i spowodować pojawienie się niedokrwistości. W tych przypadkach, pacjent może cierpieć na zawroty głowy, zmęczenie lub uczucie braku powietrza, wśród innych objawów.

Z drugiej strony, pacjent może się okazać, że jego ruchy jelit zmieniają się w rozmiarach i stają się węższe. Dzieje się tak dlatego, że jelita zwęża się.

Jeśli guz znajduje się w dystalnej części jelita grubego, u pacjenta może być również poczucie, że odkładanie nie jest zakończone i że ewakuacja jest niekompletna.

Ból brzucha lub dyskomfort

Dyskomfort i ból brzucha zazwyczaj są bardzo powszechne. Jest to związane z tym, że guz częściowo zatyka jelitową słuchawkę, i występuje ból i sytuacja podobna do kolka. W niektórych przypadkach zamknięcie rurki może być zakończone, i występuje niedrożność jelit, w tych sytuacjach pacjent powinien uzyskać natychmiastową chirurgicznie opiekę medyczną.

Utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny, utrata apetytu i ciągłe zmęczenie
Jak i inne choroby związane z żołądka, rak jelita grubego, zwłaszcza gdy jest w zaawansowanym stanie, prezentuje te objawy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here