Tyrozyna

Tyrozyna jest niezbędnym aminokwasem, jest częścią białka i jest aromatycznym aminokwasem. Jego synteza odbywa się od hydroksylacji fenyloalaniny do momentu, gdy zawiera on odpowiedni wkład tego aminokwasu.

Tyrozyna

Nazwa tyrozyna (tyros) oznacza ser po grecku, i ten aminokwas powinna być nazwana na cześć tego, że była po raz pierwszy wykryto w białko sera, казеине. Boczny łańcuch tyrozyny jest fenolowej grupą, i znane są trzy różne izomeru aminokwasu tyrozyny: para-tyrozyna, meta-tyrozyna i Orto-tyrozyna. Choć najbardziej znaną i studiującej formą jest para-tyrozyna lub zwany także L-tyrozyna.

Tyrozyna jest prekursorem hormonów tarczycy (tyroksyny), katecholamin (dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny) i melaniny, która jest pigmentem, odpowiedzialny za zabarwienie skóry i włosów. Funkcja katecholamin za pośrednictwem ich wiązania z różnymi receptorami (Alfa-адренергическими, beta-адренергическими lub  receptorów). W zależności od przedmiotu, do którego przyłączają się, oni będą mieć różne skutki fizjologiczne. Katecholaminy i hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w metabolizmie i regulacji masy ciała.

Tyrozyna jest naturalnie obecny w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, nabiał i jaja, a także produkty pochodzenia roślinnego, takie jak rośliny strączkowe, nasiona, ziarna zbóż, migdały, boćwina, jabłka, szparagi, awokado, marchew, sałata, szpinak, produkty sojowe, arbuz, ogórek, pietruszka i rzeżucha.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć ilość tyrozyny w organizmie, dlatego może być konieczne dodanie tyrozyny. W przypadku niektórych zaburzeń, takich jak kompulsywny apetyt, anoreksja i bulimia, zaleca się stosować różne dodatki (witaminy z grupy b, minerały i pierwiastki śladowe, pikolinian chromu, prebiotyki, pierwiosnek primula, przeciwutleniacze…), a także aminokwasy, glutamina, fenyloalanina i tyrozyna.

Zastosowanie

Dodatek tyrozyny ma na celu utrzymanie prawidłowego poziomu tego aminokwasu i utrzymanie zdrowia układu nerwowego, jak w przypadkach depresji, zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, narkolepsji, stresu i bezsenności lub poprawy nastroju.

Zastosowanie

Dodawanie tyrozyny może zmniejszyć skutki stresu i zmęczenia, głównie w sytuacjach, gdy występuje psychiczny i fizyczny stres. Ostry stres może uszczuplać stężenia noradrenaliny, a dodawanie tyrozyna zmniejsza objawy dzięki stymulacji produkcji tego hormonu. Ponadto, tyrozyna może zwiększyć stężenie noradrenaliny w hipokampie, czynnik ten jest związana z zapobieganiem utraty pamięci związanej ze stresem.

Z drugiej strony, katecholaminy mogą również działać w mózg jako przeciwutleniaczy i нейропротекторов, L-tyrozyna jest postrzegana jako metoda zmniejszenia straty katecholamin, które są zwykle wytwarzane są w stanach demencji.

Tyrozyna jest również stosowany w celu wzmocnienia kontroli apetytu, ponieważ katecholamin regulują sytości między posiłkami, a także przyczyniają się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w organizmie, ponieważ przyczyniają się do syntezy hormonów, takich jak tyroksyna lub katecholamin. Hormony te stymulują lipolizę poprzez zwiększenie AMPc, który aktywuje lipazy aby uzyskać kwasów tłuszczowych z przechowywanych trójglicerydów.

Tyrozyna jest również stosowany w suplementach z kofeiną lub środków pobudzających, ponieważ tyrozyna zwiększa działanie tych substancji. To również pomaga uzyskać dobre samopoczucie i zmniejszyć uczucie nerwowości, która może pojawić się z przyjmowaniem używek.

Tyrozyna jest używany w przypadkach, fenyloketonuria dla zaspokojenia potrzeb tyrozyny bez dokonywania fenyloalaniny, aminokwasy, które muszą ograniczyć te pacjenci. Tyrozyna jest również stosowany w celu utrzymania zmysły wzroku, funkcji mózgu i seksualnego pożądania, walki z takimi zaburzeniami, jak alergie lub wzmocnienie opalania. Inne zastosowania obejmują zaburzenia układu sercowo-naczyniowego lub PMS, choć w tej sprawie jeszcze nie przeprowadzono wiele badań.

Dawka

Badania wymagań FAO wskazują dane ogólne wymagania dotyczące mieszanka aminokwasów (fenyloalaniny i tyrozyny), a ich rekomendacja wynosi 25 mg/ kg/dzień między nimi.

Dawka

Jako dodatek i do zwiększenia czujności w przypadkach bezsenności zostały opisane dawki 150 mg / kg / dzień.

W przypadkach, fenyloketonuria zalecenie wynosi 6 gramów tyrozyny na 100 gramów połkniętego białka.

Środek ostrożności

Tyrozyna do żywności w ilościach, prawdopodobnie bezpieczne, a także u osób dorosłych w dawkach do 150 mg / kg przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Nadmierne spożycie tyrozyny może prowadzić do слабительному efektu.

Tyrozyna zwiększa działanie kofeiny i używek, czynnik ten należy uwzględnić podczas łączenia tych substancji. Ludzie z chorobami wątroby lub nerek nie należy spożywać dużą ilość aminokwasów, bez rekomendacji pracownika medycznego. Nie ma danych na temat bezpieczeństwa w czasie ciąży lub karmienia piersią, dlatego też, oprócz recepty, należy unikać spożywania produktów, zapewniających tyrozyna.

Jego stosowanie nie jest zalecane w przypadkach nadczynności tarczycy, jeśli używane są hormony tarczycy lub hamowanie Mao, leki (моноаминоксидаза). Jego używanie nie jest również zalecana w przypadku czerniaka złośliwego lub podczas przyjmowania lewodopy (leczenie choroby Parkinsona).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here